This year we’re offering a mixture of ON DEMAND content and LIVE events. ON DEMAND work will go live at 5pm each day, and will then be available to watch until the end of the festival. LIVE events happen at the time indicated. Some events, such as workshops, require sign-up as indicated. Events are listed as BST time.

Please be aware that you will require a festival pass to access the events below. When signing up for events which require registration please use the same email address you used to buy the tickets.

FRI 11 JUNE

UNFIX TOKYO – THE WIND IN THE LABYRINTH
Yuri Nagaoka (performance)

10 SCORES FOR A WILD CITY
Score 1, Score 2, Score 5, Score 8, Score 9
Crab & Bee (films)

R: REST
April Lin (film)

UNFIX NYC – FLOATING GARDENS
RooN (virtual exhibition)

SLOOPWILD
Jane Pitt (sound walk)

THE INVITATION
Degenerate Art Ensemble (film)

6PM
FESTIVAL OPENING / WELCOME
 

8PM
UNFIX NYC – SUNFLOWER FIELDS, Alana Rosa / GIVE ME YOUR PAIN AND SORROW, Jacob Elkin and Robert Morton (films and conversation)

SAT 12 JUNE

BREATHE
Bibo and Brian Keeley (film)

THE GREAT CONVERSTION (still as someone passes by)
Marleen Boschen,  Charles Pryor, Sara Rodrigues and Lou-Atessa Marecellin.
(Film)

SUNFLOWER FIELDS
Alana Rosa (film)

GIVE ME YOUR PAIN AND SORROW
Jacob Elkin and Robert Morton (film)

2.30PM
10 SCORES FOR A WILD CITY, Crab & Bee (workshop) – Click here to sign up
 

4.00PM
EKDYSIS, Niya B (performance)
 

6.30PM
UNFIX NYC – THE GIVING TREE, Saki Kawamura / EL VERGEL, Sane (performance and conversation)

8.00PM
UNFIX TOKYO – A BLOOMING FLOWER IN THE NIGHT, Seisaku (performance)

9.00PM
HERMETIC SUPER-EMBRYOLOGY, Luke Jordan (performance)

SUN 13 JUNE

WE THE LIVING
Hollie Miller (film)

A SEA OF COGS 1: Fabiana
Ruaridh Law (film)

THE GIVING TREE
Saki Kawamura

EL VERGEL
Sane (film)

HERMETIC SUPER-EMBRYOLOGY
Luke Jordan (performance)

A BLOOMING FLOWER IN THE NIGHT
Seisaku (performance)

3.30PM
STILL FIND JOY (Part 1), Dougie Strang (workshop) – Click here to sign up
 

5PM
UNFIX NYC – THE SEEING HAND:FIRE, Irena Romendik, Sonia Libre and Yuri Ogasawara,
SHEDDINGSOMETHINGSHEDDING, STUDIObirdhaus (films and conversation with Ballad of Cyclic Change)
 

6.30PM
UNFIX NYC – LET’S HOLD HANDS THE OLD WAY, Zoe Katsilerou, SALT AND STONE, Vandellous (films and conversation)
 

8PM
UNFIX NYC – GATHERING IN THE DARK, Annie McCoy and Miles Butler, THE MUTE CHILD, Vertical Player Repertory, CHOKED, Ladypants Productions (films and conversation)
 

9.30PM
BEFORE BED (Part 1), Audrey Newton and Fiona Davies (performance) – Click here to sign up

MON 14 JUNE

A SEA OF COGS 2: Scott
Ruaridh Law (film)

THE SEEING HAND: FIRE
Irena Romendik, Sonia Libre and Yuri Ogasawara (film)

SHEDDINGSOMETHINGSHEDDING
STUDIObirdhaus, Brandon Perdomo (film)

LET’S HOLD HANDS THE OLD WAY
Zoe Katsilerou (film)

SALT AND STONE
Vandellous (film)

UNCOVERED TERRAIN
Annie McCoy and Miles Butler (film)

THE MUTE CHILD
Vertical Player Repertory (film)

CHOKED
Katherine Adamenko (film)

8PM
UNFIX NYC – THE UNRAVELING, Vanessa Skantze, Disperse, Rachelle Dart,
BLOOMS TO DUST, Erika Hassan (films and conversation)

TUE 15 JUNE

A SEA OF COGS 3: Jen
Ruaridh Law (film)

MA ON THE EDGE (EPISODE 1)
Ren Gyo Soh (performance)

THE UNRAVELING
Vanessa Skantze (film)

DISPERSE
Rachelle Dart (film)

BLOOMS TO DUST
Erika Hassan (film)

5PM
SHADOW WORK (Part 1), Verónica Mota (workshop) – Click here to sign up
 

7.30PM
DISPATCHES FROM THE DARK MOUNTAIN (conversation) – Click here to sign up

WED 16 JUNE

A SEA OF COGS 4: Ronan
Ruaridh Law (film)

7PM
KARUMA (1), Verónica Mota (workshop) – Click here to sign up

THURS 17 JUNE

A SEA OF COGS 5: Mariam
Ruaridh Law (film)

MA ON THE EDGE (Episode 2)
Ren Gyo Soh (performance)

FRI 18 JUNE

WHALE WATCHING
Eva Jack (film)

MICROBIAL ENTANGLEMENT & EXPANDED SELF
Sonja Baumel (films)

5PM
IT WAS THE SOUNDEST PILE OF UNWANTEDNESS THAT I KNEW, Carmen Berbel Lapaz (performance)
 

6PM
US IN THE ANTHROPOCENE, Sonja Baumel & Tom Oliver (conversation) – Click here to sign up
 

7.30PM
UNFIX BOLOGNA – MOTOTRABBASSO, Luigi Lullo Mosso (performance)
 

9PM
A SEA OF COGS, Ruaridh Law (performance)
 

SAT 19 JUNE

UNFIX BOLOGNA – EVOLUTION
Black Canova (performance)

 

5.00PM
UNFIX NYC – BALLAD OF CYCLIC CHANGE, Night Multimedia Art (outdoor performance, weather dependant)
 

6.30PM
UNFIX BOLOGNA – CHI SONO LE NUVOLE, Henni Rissone and Rosalba Castelli (Performance)
 

9PM
UNFIX NYC – HUMAN HANDS, Jacopo Tealdi (performance)
 

SUN 20 JUNE

VENDOR BEAST
Finn Rabbit-Dove (film)

1PM
BEFORE BED (Episode 2), Fiona Davies and Audrey Newton (performance) – Click here to sign up
 

5PM
UNFIX NYC – ASPIRATION, Nurya Chana, MVMTMVMT.0.1, collectiveMVMT (performances and discussion)
 

8PM
TRANSITION HAPPENS THROUGH THE LEFT HAND, Savitri (performance)
 

9PM
UNFIX BOLOGNA – SOLSTICE RITUAL, Yurta Maktub (performance)
 

MON 21 JUNE

MA ON THE EDGE (Episode 3)
Ren Gyo Soh (performance)

UNFIX NYC – ASPIRATION
Nurya Chana (Performance)

TUE 22 JUNE

UNFIX TOKYO – THE WIND IN THE LABYRINTH
Yuri Nagaoka (performance)

6PM
SHADOW WORK (Part 2), Vero Mota (workshop) – Click here to sign up

WED 23 JUNE

HOLOBIONT SOCIETY
Dominique Koch (film)

6PM
KARUMA (Part 2), Vero Mota (workshop) – Click here to sign up
 

8.00PM
COP26 AND ART: a conversation with Hannah Entwisle Chapuisat (Displacement Journeys)
 (conversation) – Click here to sign up
 

THURS 24 JUNE

MA ON THE EDGE (Episode 4)
Ren Gyo Soh (performance)

FRI 25 JUNE

FALLING
Sandrine Dumier (film)

BLOOM & DOOM
Caterina Moroni (film)

6PM
STILL FIND JOY (Part 2), Dougie Strang (workshop) – Click here to sign up
 

9PM
SENTIMENT OF PATHOS – A/V SHAMANIC ELECTROACOUSTIC CONCERT, Espectra Negra (performance)
 

SAT 26 JUNE

PLUMMET
Carrie Fertig (performance)
Created in Partnership with the Barn

MA ON THE EDGE (episode 5)
Ren Gyo Soh (performance)

UNFIX BOLOGNA – HIDDEN LIGHTS
Filippo Romano Valtore (film)

12pm
UNFIX TOKYO – BUTOH DANCE WORKSHOP, Yuri and Seisaku (workshop) – Click here to sign up
 

5.30PM
UNFIX BOLOGNA – IGNITE, Iside Calcagnile, TRAME ( WEFT ), Luca Zanoni (virtual exhibitions)
 

7PM
UNFIX BOLOGNA – ISM, Francesco Privato (music performance)
 

8PM
UNFIX BOLOGNA – EREMO, Yuri Dini (music performance)
 

SUN 27 JUNE

10 SCORES FOR A WILD CITY
Crab & Bee (performance)

NOTES FROM THE ANTHROPOCENE
Yuri Dini and Fil Valtore, (film)

1PM
PIG MOURNING CEREMONY, Iryna Zamuruieva and Elliot Hurst (performance) – Click here to sign up
 

7.30PM
VIDIV (performance)
 

8.30PM
Festival Closing / Thanks
 

UNFIX Bologna – SKIN, Atsushi Takenouchi, Hiroko Komiya, Yuri Dini (performance) – Click here to sign up